Rapor Ana Sayfası

Katılımcıların Girişimcilik ile Olan İlişkileri
Dünyadaki hammaddenin ve özkaynakların hızla azalması ve teknolojinin müthiş bir hızla gelişmesi sayesinde girişimcilik ve inovasyon da toplum içinde bir o kadar geniş kitlelere yayılmaya başladı. Hızla yayılan girişimcilik kavramında ise pek çok farklı disiplinden insan artık buradaki yerini almaya çalışmaktadır. Pek tabii ki de, yerini almaya çalışan ekosistem insanlarının başında girişimciler gelmektedir.Uzman Yorumu

Toplumda sadece belli kesimlerin -özellikle gençlerin- girişimcilik kültürüne daha yakın olmalarına dair yorumum: Dijital dünyaya yatırım yapmak geleneksel Türk girişimcisi için hala yeterince anlam ifade etmiyor. Bunun son derece normal olduğunu düşünüyorum. Sanayi devriminden yararlanma yaşımız 90 yani henüz 100 yıl bile geçmedi. Zihniyet olarak bu olgunluk düzeyine ulaşamadık. Hala kafa yapımız sanayi ve üretim kültüründe. Yeni nesil karar vericiler olduğunda kısmen bir değişim söz konusu olacak.

Dijitalleşme, yeni nesil girişimcilik ve inovasyon kültürü eğitim kurumlarından başlayarak yaygınlaşmalı. Bir de bu konuda motive genç iş insanları ile ortak kültür değişim hareketleri yapılmalı. Unutmayalım; eğer bunu yapmazsak Drucker'ın dediği gibi "Kültür, stratejiyi sabah kahvaltısında yer". Biz de bir başka trenin arkasından son vagona binmeye çalışırız.


- Nuri Murat Avcı . BUBA Campus


Sen de ekosisteme katkı ver


Şirketler mi? Akademik Eğitim mi?
Hayata Geçmeyen Bir İnovasyon Olamaz